בניית מדרגות

בעבר, תכנון בניית מדרגות הייתה נחלתם של הקבלנים בלבד, אך כיום ישנה מגמה גוברת והולכת של רוכשי בתים פרטיים חדשים המעוניינים להחליט בעצמם כיצד יראו המדרגות. יתכן, כי מגמה זו נובעת מן ההבנה של הרוכשים שלמדרגות ישנו חלק חשוב ביותר בתוצר הסופי – נראות הבית. בניית מדרגות יכולה להשפיע על התחושה שמקבלים מהבית. עם כמה שהבית נראה יפה ומעוצב, בניית מדרגות שגויה יכולה להעניק לשוהה בבית רושם שלילי ביותר ופרספקטיבה אחרת לחלוטין מזו שהיינו מעוניינים להעניק. בניית מדרגות יכולה אם כן להתבצע בשתי צורות: בצורה חכמה ומושכלת, או בצורה שגוייה ופזיזה.

לפני שמתחילים לתכנן בניית מדרגות צריך להחליט על סוג החומר ממנו נרצה שייבנו המדרגות. ישנם מגוון חומרים לצורך בניית מדרגות: בטון, עץ, מתכת, אלומיניום, נירוסטה וברזל. לכל חומר יתרון משלו בעניין בניית מדרגות, לדוגמא: בטון – חלקות (ללא בליטות), מתכת – עמידות וזולות, ברזל – בעל יכולות עיצוב מגוונות (חשוב ביותר כשמתכננים בניית מדרגות ומעוניינים בנראות גבוהה) ובטוחות וכ"ו. כיום החומר הנפוץ ביותר לצורך בניית מדרגות הוא ברזל, בעיקר בזכות יכולות העיצוב המגוונות שבו. חשוב לדעת שבכדי לצמצם תהליך של החלדה בברזל, מומלץ להתיז חול בתהליך ההתכה של הברזל.

לאחר שבחרנו את חומר הגלם, הגיע הזמן לעבור לשלב השני של תכנון בניית מדרגות: קביעת מיקומם. לרוב, לא מומלץ שהמדרגות ימוקמו מול הדלת הראשית מכיוון שנוצרת תחושה של צפיפות ודוחק בכניסה לבית. בעת תכנון בניית מדרגות רצוי להציב את המדרגות אם כן במרחק סביר מהדלת כך שלבאים תתאפשר כניסה חלקה לבית. בנוסף,רצוי שהמדרגות ימוקמו יחסית במרכז הבית בכדי שהן יהיו כמה שיותר נגישות לכל חלקי הבית.

כעת הגיע השלב האחרון של התכנון: קביעת הצורה. ישנן מגוון צורות מיוחדות: טרפזיות (מדרגות בצורת טרפז), לולייניות (מדרגות שעולות בסיבוב), מתקפלות (נפוץ בעליות גג) ומרחפות (מחוברות רק לקיר ללא תמיכה מהרצפה). הסוג הנפוץ ביותר הוא מדרגות לולייניות בעיקר מכיוון שהן חוסכות בשטח ובעלות מראה ייחודי ומעוצב.

לסיכום אם כן,ניתן לומר שתהליך בניית מדרגות הפך לנגיש יותר לקהל הרחב ולבעלי הבתים עצמם שמעוניינים לקחת חלק פעיל בתכנון הבנייה ובאופן בו תשפיע בניית המדרגות על מראהו של הבית כולו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>